Fena ovčáka, která poletí do Konga, trénuje doma na sloních klech

Na kusech sloních klů trénuje dvouletá fena belgického ovčáka Cama z České Lípy před svou výpravou do Afriky. V Kongu bude pomáhat strážcům národního parku a celníkům v boji proti mezinárodní mafii, jež obchoduje se slonovinou a masem divokých zvířat.

Její cvičitelka Hana Böhme má v České Lípě ještě další belgické ovčáky, ale Camě se ve vyhledávání pašovaných ohrožených zvířat zatím nevyrovnají.

„Nikdy bych si nemyslela, že Camu nechám v Africe,“ svěřuje se sedmatřicetiletá Böhme. „V Kongu jsem ale byla už loni a zamilovala jsem si ho.“

S Camou odletí do Konga v polovině února. „Zůstanu tam měsíc a půl. Pak se vrátím domů a Camu nechám v Kongu celníkům,“ říká cvičitelka.

Böhme cvičí Camu pro práci v Africe asi půl roku. Sama kynoložka prošla už před prvním odletem do Konga očkováním proti exotickým chorobám jakou je třeba žlutá zimnice nebo břišní tyfus. Dostala rovněž vakcínu proti vzteklině.

S výcvikem její feny pomohla liberecká zoo. Böhme od ní získala pachové konzervy, na nichž Cama trénuje pro budoucí práci v Kongu.

„Na výcvik Camy jsme poskytli kousky sloních klů,“ vysvětluje ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo. „Odřezávali jsme je naší samici ze zdravotních důvodů.“

Díky pachovým konzervám dokáže Cama najít pašované opice, exotické ptáky nebo hady. Na pachové konzervy se používají chlupy opic, nebo hadr zanechaný několik dní v jejich pavilonu. Z ptáků se berou peříčka a z hadů svlečené kůže.

Cvičitelka Camy získávala zkušenosti v Kongu loni

Zoo patří do CCBC, což je Česká koalice pro ochranu biodiverzity (druhové rozmanitosti). Spolupracuje v ní i s Veterináři bez hranic nebo spolkem Save Elephants (Zachraňte slony). Založil ho Arthur Sniegoň, mladý přírodovědec a cestovatel z Třince.

Sniegoň se obává, že kvůli pytlákům zmizí sloni za deset let z většiny Afriky. „Cena slonoviny na černém trhu závratně roste hlavně kvůli vysoké poptávce v Číně,“ prohlašuje Sniegoň. „Kilogram slonoviny stojí až padesát tisíc korun.“

Právě Save Elephants se zasloužila již o loňskou cestu Böhme do Konga. Böhme tam zdokonalovala dva psy z Izraele v odhalování slonoviny nebo masa mrtvých zvířat.

„S belgickými ovčáky jsme pracovali na letišti v hlavním konžském městě Brazzaville, v národním parku a všude, kde se pašují vzácná zvířata nebo maso z nich,“ uvádí Böhme. „Na stejných místech počítají celníci s Camou.“

Belgičtí ovčáci z Izraele objevili v Kongu už desítky pašovaných mrtvých zvířat. Šlo o mrtvé opice, myší jeleny – kančily, antilopy a také hady.

„Když jsem v Kongu byla, viděla jsem, jak dítě prodávalo u hlavní silnice chráněnou zabitou opici. Zabavili jsme pašerákům také živého krokodýla,“ upozorňuje Böhme. „Mrtvá zvířata ukrývají například do pytlů s moukou.“

Cama pytlákům zkomplikuje život, říká její cvičitelka

Pytláci likvidují v Kongu kromě slonů rovněž chráněné luskouny – savce pokryté šupinami. Z nich se dělá afrodiziakum stejně jako z rohů nosorožců. Pytláci decimují tlupy opic, zabíjejí antilopy, krokodýly nebo hady.

Maso z nich míří do luxusních restaurací v konžském hlavním městě Brazzaville. Zmrazené se vyváží do celého světa.

„V celé Africe usmrtí pytláci za rok až třicet pět tisíc slonů,“ tvrdí ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo. „Cama může velmi dramaticky zkomplikovat život pytlákům v Kongu.“

Fena usnadní konžským celníkům práci. Nebudou muset zdlouhavě prohledávat zavazadla nebo zboží v autobusech a v nákladních a osobních autech. Živá nebo mrtvá zvířata odhalí belgický ovčák s mnohem větší jistotou a rychlostí.

„Cama bude pytlákům a pašerákům v Kongu určitě vadit,“ říká Böhme. „Celníci ji ale dokážou ochránit. Mohou ji umístit i do kotce za zdí s ostnatým drátem.“

Do Konga se Böhme prý moc těší. „I když se tam stojí fronty na vodu a jsou tam problémy s elektřinou. Tamní příroda a přátelští lidé mě však uchvátili.“

Afričanům často nic jiného než pytláctví nezbývá

Kromě českolipské kynoložky se do boje proti pytlákům a pašerákům slonoviny v Kongu pustily rovněž celní středisko pro výcvik psů v Heřmanicích na Frýdlantsku a liberecká zoo.

„Paní Böhme jsme poskytli pro trénink jejího psa naše výcvikové středisko,“ řekl vedoucí heřmanického kynologického centra Josef Dušánek.

„Uvažujeme o výcvikovém kurzu pro psovody z konžského Brazzaville u nás. Další možnost je, že bychom do Afriky vyslali naše psovody–dobrovolníky.“

Slonovina se pašuje do světa i přes Prahu. Speciálně vycvičené psy však potřebují především Afričané. Na letištích a v přístavech by mohli odhalit až čtyři pětiny pašované slonoviny.

Před odletem do Afriky pustí celníci kynoložku s Camou do prostoru pro zavazadla na českém letišti, aby si vyzkoušela kontroly, jež ji čekají v konžském Brazzaville.

Mezinárodní obchod se slonovinou je sice od roku 1989 zakázaný, především v Číně a v dalších asijských zemích však bují černý trh.

Z mnoha Afričanů se stanou pytláci, poněvadž se nedokážou nijak jinak uživit. Česká koalice pro ochranu biodiverzity, se snaží obyvatelům Afriky pomoci, aby jejich existence nemusela být závislá na masakrování divokých zvířat.

V Kongu, kam Böhme v polovině února odjede, žijí velmi ohrožení pralesní sloni. Nacházejí se už jen v jedné další africké zemi – Gabonu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/fena-cama-z-ceske-lipy-bude-pomahat-proti-paserakum-slonoviny.A150126_140003_liberec-zpravy_tm