Psi s geny z Českolipska pomáhají celé Africe v boji proti pašerákům

Nový Bor, Kongo – Štěňata feny z Nového Boru mají těžké úkoly v Africe. Jeden čichá slonovinu, jiný hlídá šimpanze.

Na Českolipsku máme být na co hrdí. Cvičitelka a kynoložka z Nového Boru dál trénuje štěňata své fenky Camy, která letos v létě tragicky zahynula v africkém Kongu. Jako vůbec první český pes tu pomáhala v boji proti pašerákům. Z jejích sedmi štěňat, která se v Kongu narodila loni v srpnu, má dál každé své poslání a pokračují v misi své psí matky.

Hana Böhme vyjela se svou fenkou belgického ovčáka Camou do Konga poprvé loni v únoru. Úkol byl jasný, Cama měla za úkol odhalit pašeráky. Osud tomu tak chtěl a Cama tu našla zalíbení ve psu jménem Shon, který pochází z Izraele a stejně jako fena z Boru v Kongu vyhledával slonovinu, exotická zvířata i další artefakty, které končí v rukou pašeráků.

Loni v srpnu fena porodila sedm štěňat, dlouho si jich ale neužila. Letos v červnu Cama přišla o život během tragické autonehody. Její novoborská cvičitelka prožívala těžké chvíle, musela se však vzchopit a vyrazit do Konga cvičit její štěňata. Tento týden přiletěla z nejdůležitější fáze výcviku.

Některá štěňata putovala z Konga pryč, měla trochu jiné předpoklady než jejich matka, ale všechna jsou psy pracovními. „Pes Orion se nejevil jako vhodný na práci, a tak přibližně ve věku sedm měsíců odešel do rehabilitačního centra opic, tam hlídá, aby šimpanzi, kteří uniknou z výběhu, nenapadli žádného člověka a neutekli příliš daleko,” popisuje práci jednoho ze štěňat Hana Böhme.

Čtyři psy budou cvičit v Ugandě izraelští vojáci. „Fenky Ndolo a Dzamba a jejich bráškové Pluto a Django odjeli do Ugandy, kde je čeká specializační výcvik na základě jejich vloh. Budou se učit buď obranám nebo detekci, aby našli svoji roli v ochraně africké přírody. Na starosti je budou mít izraelští vojáci, kteří jsou ve výcviku psů již zkušení,” říká kynoložka.

Doli je po matce
Nyní je štěňatům patnáct měsíců a během předchozích návštěv kynoložky se učila spolu se svými konžskými psovody výcviku základní poslušnosti a předpřípravě na trénink detekce. „Po mém příjezdu do Konga teď v listopadu jsme začali Doli a Titanovi navtiskávat pach luskouních šupin. Postupně se přidají i další pachy, jako je slonovina, střelný prach a pachy dalších chráněných zvířat,” uvádí Hana.

Podle všeho z této dvojice vyčnívá více Doli. „Postupuje trochu rychleji a dokazuje tak, že je opravdu po mamince Camě,” stýskavě přiznává trenérka.

Během tohoto tréninku se potvrdilo, že podmínky k výcviku psů přímo v Kongu nejsou zdaleka ideální. „V Kongu se většina lidí psů bojí a není lehké najít někoho, kdo by se rád stal psovodem a ještě těžší je najít psovoda dobrého. Není zde v podstatě žádná možnost vzdělávání se v této oblasti, a tak jsou psovodi závislí pouze na čase se mnou, který tu s nimi strávím,” doplňuje cvičitelka.

Přiznává, že konkrétně Doli s Titanem jsou velmi rozmazlení, vázaní na lidi a nesebevědomí, což komplikuje specializační výcvik. „Pes při detekci musí být dostatečně sebevědomý, aby zvládl sám pracovat a nespoléhal se na svého psovoda. Při výcviku obran musí být schopen se bránit a ne se podřizovat,” upozorňuje psí trenérka.

Ukazuje se tak, že ideální je vycvičit psa v České republice a dovézt ho již připraveného do Afriky. Cesta do Konga je ale finančně náročná. „V současné době mám v přípravě dva další psy, kteří by se k projektu v Brazzaville měli co nejdříve připojit. Přeprava je však drahá, a tak jsme hodně vázáni na sponzory. Pomůže nám jakákoliv finanční podpora,” dodává Böhme.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/psi-s-geny-z-ceskolipska-pomahaji-cele-africe-v-boji-proti-paserakum-20161211.html