O projektu

Malina pro slona

Je projekt na ochranu přírody, a to především ohrožených druhů, které podléhají CITES (tj. Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). Projekt jsme zahájili v roce 2018 v rámci našeho spolku Dogs For Detection And Protection.

Cvičíme detekční psy pro práci přímo v Kongu. Psy připravujeme tady v České republice, a následně je letecky přepravujeme do Afriky. Tam pak následně aktivně pomáháme s jejich docvičením. Pak je předáme místním psovodům (výhradně z řad konžských občanů).

Následně zajišťujeme dohled nad kondičními tréninky už předaných a déle působících psů. Bez toho by psi nepracovali dostatečně efektivně.

Proč zrovna Malina?

Protože na detekční práce se v Kongu používají právě psi plemene belgický ovčák ve varietě malinois – a z toho už vzniklo lidové označení maliňák či malina. Název je podle belgického města Mechelen. Malinois je ze všech 4 variet belgického ovčáka (další tři se jmenují: Groenendael, Laekenois a Tervueren) nejznámější a jako jediný je krátkosrstý.

K nám do ČR se úplně první maliňák dostal v roce 1988, jejich obliba ale začala stoupat až po roce 2000. Stejně jako ostatní „belgičani“ je velmi vitální a neunavitelný, aktivní, energický a vždy se na svoji práci plně soustředí. Bleskové reakce a mrštnost mu dávají výhodu ve všestranném výcviku.

A proč slon?

Každý den v Africe pytláci zabíjí kolem 100 slonů, a to jen kvůli jejich klům. Ročně tak zbytečně zemře na 40 tisíc slonů!

V názvu je sice „pro slona“, ale nám jde o ochranu přírody a všech ohrožených druhů zvířat.

1 pes pro Kongo = 250 000 Kč

Psa samozřejmě nejdřív musíme zakoupit (z opravdu dobrého chovu počítejte v řádu desítek tisíc), poté ho kvalitně krmit, starat se o něj, cvičit ho… Částka se načítá od pořízení štěněte až do momentu odletu.

Hodně drahá je pochopitelně i doprava psa z ČR do Konga (cca 60 000 Kč). Plus další náklady, které jsou s tím vším spojené, jako třeba veterinární doklady aj. Navíc se při mezipřistání ve Francii musí i s psem povinně přespat v hotelu na letišti, to jsou další tisíce…

Pak s ním někdo musí v Kongu být, což taky něco stojí, samozřejmě (byť tam žijeme veskrze skromně). Kompletní suma za jednoho psa pro práci v Kongu zkrátka čítá zhruba čtvrt milionu korun!

Např. u Odzaly (v Kongu pracuje od srpna 2019) byla naštěstí celková cena nižší, protože jsme ho nemuseli kupovat – dostali jsme ho jako sponzorský dar od chovatelky Jitky Pospíchalové (CHS de Aplhaville Bohemia). Podobně jako u Arona a Máni, které jsme vzali z útulků…

Líbí se vám, o co se snažíme a co děláme? Chcete nás také podpořit? Kromě financí, které jsou, jak se říká „až“ na prvním místě, s radostí uvítáme i to, když nám někdo pomůže třeba sehnat další sponzory – na všechno, co se týká psů a jejich chovu a výcviku. Ozvěte se nám, rádi se s vámi domluvíme. Moc děkujeme všem, kdo nás, a hlavně ta zvířata, v tom nenechají…

Jsme upřímně vděčni za každou pomoc a podporu. Velmi si toho vážíme a děkujeme vám.

Hana Böhme
vedoucí projektu Malina pro slona