Cama

Celým jménem Cama Sony Black se narodila 22. února 2013 na Slovensku. Měla moc zajímavý rodokmen a k Hance se dostala spíš shodou náhod v necelých třech měsících.

„Byla to malá hubená lištička, hned si mě získala. Měla jsem v plánu ji připravit pro sportovní kynologii nebo obedienci, ale osud to chtěl jinak. Na obranách špatná nebyla, ale poslušnost ji moc nebavila,“ vzpomíná Hanka na úplné začátky.

Záhy odletěla do Konga, kde pomáhala s dvěma tamními belgickými ovčáky malinois – Shonem a Rickem. Byla požádána, aby v ČR připravila nového psa na záchranu luskouna.

Po návratu domů tedy začala hledat vhodného psa, ale žádný se jí nezdál, a tak spíš z legrace zkusila svou Camu. A to bylo ono! Rozhodla se, že Cama tedy poletí do Konga a vycvičila ji na detekci CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora).

Události

 15. únor 2015

Cama odlétá do Konga a po pár dnech se zapojuje do akcí.

V červenci 2015 natáčí přímo v Kongu Česká televize dokument CAMA V AFRICE. Premiéra vysílání byla v prosinci, video naleznete na adrese https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/415235100161010-cama-v-africe/

Konžané Camu neuhlídali a nakryl ji Shon …

9. srpna 2015

Cama porodila 7 štěňátek.

Jedno bohužel zemřelo. Přímo v Brazzaville na odhalování pašeráků nakonec zůstali tři potomci: Doli, Pluto a Titan. Jedno ze štěňátek se moc na detekci nehodilo, tak hlídá šimpanze v organizace Jane Goodall. Další dva psi slouží u izraelských vojáků.

30. června 2016

Cama umírá při nehodě.

V Kongu došlo k tragédii, vybourali se v autě cestou na akci. První strašná zpráva – při nehodě zahynul mladý slovenský dokumentarista. A pak další hrozná zpráva – Cama zemřela také.

„Měla pak pohřeb, zasloužila si ho. Nebyla jen pes, ale velmi vážený kolega … A kus mého srdce,“ dodává Hanka. Hrobeček má Cama v areálu psince u celníků v Kongu.